Znalec a znalecký posudek

Znalcem je takový člověk, který má teoretické, praktické a osobností předpoklady pro to, aby mohl vykonávat objektivně a nezaujatě znaleckou činnost, při které se na podkladě objektivně zjištěných důkazů (podkladů) vyjadřuje ke konkrétním otázkám, které jsou důležité pro posouzení, určitého případu.

Znalec vypracovává posudky pro Policii České republiky, pro soudy a nebo i pro právnické či fyzické osoby.

Náležitosti posudku jsou

1/ Nález – zde jsou popsána objektivně zjištěná poranění, např. krevní výrony (modřiny), oděrky, tržně zhmožděné rány, rány sečné, bodné, střelná poranění atd. – poranění zmíněná v nálezu musí být doložena lékařskými zprávami od ošetřujících lékařů a nebo prohlídkou. Pokud se jedná o starší poranění, můžeme udělat prohlídku my a nebo si vyžádat zdravotnickou od ošetřujícího lékaře. V nálezu jsou jen objektivně zjištěné skutečnosti, ať už samotným lékařem či s pomocí vyšetřovacích metod (RTG, CT atd.)
KVALITNÍ OBJEKTIVNÍ NÁLEZ JE PRO POSOUZENÍ POSUDKU ZCELA ZÁSADNÍ

2/  Posudek – v tomto bodě se odpovídá na konkrétní zadané otázky a při jejich vypracování se vychází z nálezu. V soudním lékařství je třeba zhodnotit mechanizmus vzniku poranění, směr útoku, jeho intenzitu a možné trvalé následky, které  zranění mohou provázet. V rámci soudně lékařského posudku můžeme užít pojmů trestního práva, kde se vyjadřujeme k charakteru újmy na zdraví. Uvedeme zda se jedná „o ublížení na zdraví či těžkou újmu na zdraví“ (obojí má jiné trestně právní sankce).

3/  Znalecká doložka – zde je u kterého soudu jste zapsán jako znalec, podpis a otisk znalecké pečeti (razítka).

Znaleckých oborů je celá řada – můžete být znalcem různých oborů lidské činnosti, na které  si vzpomenete, např. dopravy, ekonomie, jaderné fyziky, zdravotnictví atd.

V mém případě se však jedná o obor zdravotnictví odvětví soudní lékařství.